Η γκαλερί “7” παρουσιάζει την έκθεση φωτογραφίας της Αμαλίας Σωτηροπούλου με τίτλο “The Winged Victory of Samothrace and the Universe“.
Μετά τις Καρυάτιδες και τις Σειρήνες, μια ακόμη εμβληματική γυναικεία μορφή, η Νίκη της Σαμοθράκης, εισβάλλει στο καλλιτεχνικό σύμπαν της Ελληνίδας φωτογράφου Αμαλίας Σωτηροπούλου. Η Νίκη γίνεται σύμβολο δύναμης, θάρρους και αυτοπεποίθησης, βγαίνει από τα όρια του κόσμου μας και μεταφέρεται στο διάστημα, εκεί όπου κυριαρχούν η γαλήνη, η αρμονία, η ειρήνη. Με τις μεγάλες φτερούγες της κάνει μία τελευταία αγγελική πτήση, για να υποβάλει την ιδέα του άυλου και του πνευματικού. Στο νέο του περιβάλλον το ακέφαλο σώμα της παραμένει πανέμορφο.
![the-winged-victory-of-samothrace-and-the-universe-i-amalia-sotiropoulou-stin-gkaleri-7](https://artviews.gr/wp-content/uploads/2023/12/2743519f-4cd5-a382-c43b-9fd8e676d4fd.jpg)
Όλες οι προσπάθειες που έγιναν από τους αρχαιολόγους, για να βρεθεί το χαμένο κεφάλι της Νίκης, έμειναν άκαρπες. Ίσως γιατί αυτό βρίσκεται κρυμμένο στο ανήσυχο μυαλό των καλλιτεχνών. Η Αμαλία Σωτηροπούλου αντιμετωπίζει την τέχνη της ως μία πρόκληση για συμμετοχή των άλλων στις δικές της εμπειρίες.
Η φωτογραφία άλλωστε, για την ίδια γεννιέται τη στιγμή που εγκλωβίζεται στη ματιά της, το πάτημα του κουμπιού και το κλίκ έπονται.
Η τέχνη της αποτελεί όχημα σε μια διαδικασία που συνεχίζεται αμείωτη μιας και όπως λέει η ίδια “… η φωτογραφία με κάνει ευτυχισμένη”.
![the-winged-victory-of-samothrace-and-the-universe-i-amalia-sotiropoulou-stin-gkaleri-7](https://artviews.gr/wp-content/uploads/2023/12/4a292c28-3a4e-1d3d-ad58-4f89de9521be.jpg)
Infο
Διάρκεια έκθεσης
Έως Σάββατο 30 Δεκεμβρίου 2023
Ωράριο λειτουργίας
Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 12.00 – 20.00
Τετάρτη, Σάββατο 12.00 – 16.00
Gallery “7”
Σόλωνος 20, Αθήνα 106 73
![the-winged-victory-of-samothrace-and-the-universe-i-amalia-sotiropoulou-stin-gkaleri-7](https://artviews.gr/wp-content/uploads/2023/12/7fd6225c-ccaa-f375-4022-36eb42571268.jpg)